niedziela, 14 sierpnia 2016

CO SPAKOWAĆ DO WAKACYJNEJ WALIZKI? LISTA DO DRUKU!


Każdy, kto choć raz był na wakacyjnym wyjeździe (czyli chyba każdy) wie, jak trudny jest moment przygotowania się do niego. Ciężko jest bowiem z wielu wydaje nam się potrzebnych rzeczy zrezygnować, a niestety walizka nie jest z gumy, żeby mogła wszystko pomieścić. Dodatkowo w przypadku lotu mamy ograniczenia wagowe bagażu. Co więc należy spakować do wakacyjnej walizki i jak być pewnym, że niczego nie zapomnieliśmy?

Ważne jest, aby przeanalizować plan podróży. Zawartość walizki osoby wyjeżdżającej na 10 dni do nadmorskiego kurortu na południu Europy będzie się znacznie różnić od bagażu osoby, która ma zamiar zdobyć wszystkie szczyty Tatr. Żeby nieco ułatwić Wam (i sobie) zadanie i sprawić, że będziemy mogli być spokojni, że najważniejsze rzeczy mamy spakowane, przygotowałam dla Was dość uniwersalną wakacyjną listę.


DOKUMENTY I PIENIĄDZE - bez tego ani rusz. RADA: zabierzcie ze sobą tylko te dokumenty, które faktycznie będą Wam potrzebne. Jeśli nie będziecie podróżować samochodem, lepiej zostawić prawo jazdy w domu - na wypadek zgubienia dokumentów będzie jeden mniej do ponownego wyrobienia.

KOSMETYKI - na liście wytłuściłam tylko te, które będą według mnie niezbędne i bardzo przydatne. Celowo ominęłam szczegółowe wymienianie kosmetyków do makijażu - każda z nas ma swój niezbędnik, który z pewnością zabierze ze sobą na wyprawę, żeby codziennie czuć się pięknie. RADA: kosmetyki, które na co dzień przechowujemy w dużych opakowaniach przelejmy do mniejszych pojemników - w ten sposób zaoszczędzimy sporo miejsca w walizce. Dodatkowo świetnym pomysłem jest zabranie balsamów czy kremów w maleńkich, często bezpłatnych próbkach. Przeanalizujmy wcześniej to, ile danego kosmetyku będzie nam potrzebne na nasz kilkunastodniowy wyjazd zamiast z rozmachem pakować wielkie butle żelu i szamponu. Nie zapomnijmy o kosmetykach do opalania - pominięcie ich w walizce może okazać się dla nas bardzo bolesne i uciążliwe.

UBRANIA - ważne, żeby uwzględnić ubranie na każdą możliwą pogodę. Jeśli jedziemy w ciepłe kraje zbędna będzie nam puchówka, ale już na wyjazd nad nasze polskie morze przyda nam się jakaś kurtka przeciwwiatrowa. RADA: postarajmy się zabrać ze sobą jak najbardziej uniwersalne elementy garderoby tak, żeby mogły one być użyte kilkakrotnie w wielu zestawach. Zamiast zabierać ze sobą kilka podobnych wzorzystych bluzek weźmy basicowy t-shirt, który sprawdzi się do każdego rodzaju spodni czy spódnicy. Nie zapomnijmy również o odpowiedniej ilości bielizny.

RĘCZNIK I LUSTERKO - świetnie, jeśli lusterko nie stanowi dodatkowego bagażu, a jest wbudowane w kosmetyczkę lub któryś z kosmetyków. RADA: jeśli miejscem, w którym zamierzamy nocować jest pensjonat lub hotel to bardzo prawdopodobne, że ręczniki będą na wyposażeniu pokoju. skontaktuj się wcześniej z właścicielem hotelu/pensjonatu i dopytaj o dostępność ręczników - zrezygnowanie z ich zabierania pozostawi dużo wolnego miejsca w bagażu, który będzie można wypełnić niezbędnymi przedmiotami.

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE, BIKINI/KĄPIELÓWKI, OKULARY/SOCZEWKI - bez okularów przeciwsłonecznych praktycznie nie ruszam się z domu, więc nie wyobrażam sobie nie zabrać ich na wyjazd. Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu nad morze czy jeziora warto spakować strój kąpielowy - może się okazać, że zechcecie spontanicznie skorzystać z górskich term czy aquaparku. Okularnicy powinni natomiast mieć ze sobą soczewki i płyn oraz zapasowe okulary na wypadek, gdyby jedne uległy uszkodzeniu.

SPRZĘT FOTOGRAFICZNY - niezbędnik dla tych, którzy chcieliby przywieźć ze sobą z wyjazdu piękne wakacyjne kadry. Z reguły pakując aparat fotograficzny zapomina się o wszelkiego rodzaju ładowarkach, kabelkach i zapasowych kartach, dlatego postanowiłam to wytłuścić. RADA: zastanów się, czy zamiast targania aparatu z wieloma obiektywami nie jesteś w stanie ograniczyć się do jednego, najbardziej uniwersalnego. Tylko bardzo zdeterminowani będą mieli siłę i chęć nosić ze sobą codziennie na plażę kilka kilogramów sprzętu. Przecież da się zrobić równie piękne zdjęcia smartfonem!


TELEFON - o nim ciężko zapomnieć, bo każdy z nas ma go zwykle przy sobie. Ale już niezabranie ładowarki czy słuchawek to żaden problem! A jednak podróż pociągiem czy samolotem może się niesamowicie dłużyć bez ulubionej muzyki czy wartościowego podcasta.

NAWIGACJA SAMOCHODOWA, MAPA, PRZEWODNIK - to bardzo przydatne przedmioty, które pozwolą nam dotrzeć na miejsce podróżując samochodem i ustalić plan zwiedzania. RADA: jeśli macie dostęp do mapy i informacji o rejonie na smartfonie, nie generujcie dodatkowego bagażu.

PARASOLKA/PELERYNA PRZECIWDESZCZOWA - nawet jeśli meteorolodzy przewidują bezchmurne niebo warto wziąć je ze sobą, nie ufałabym bezwzględnie prognozom. Przy górskich wycieczkach dużo bardziej od parasola na kiju sprawdzi się peleryna przeciwdeszczowa, która nie będzie zajmować nam jednej ręki.

WYPOSAŻENIE BIWAKOWE - uwzględnione dla osób, które na taki biwak się udają. Jeśli planujecie mieszkać w hotelu, prawdopodobnie nic z tych rzeczy Wam nie będzie potrzebne. Wiem jednak z doświadczenia, że nierzadko zapomina się o jednym z tej listy.

APTECZKA - posiadanie lekarstw i środków opatrunkowych powinno być obowiązkiem każdego podróżnika, kiedy stanie nam się coś złego mamy je ze sobą. Dodatkowo każdy z nas zna swój organizm i potrafi zabrać leki, które faktycznie będą w stanie poradzić sobie z bólem głowy czy rewelacjami żołądkowymi. RADA: apteczkę, która towarzyszy nam w każdym wyjeździe należy regularnie przeglądać sprawdzając, czy żaden z leków nie jest już przedatowany i uzupełniając ją w nowe opatrunki. 

ŚRODKI PRZECIW KOMAROM I KLESZCZOM - pomogą nam one uchronić się przed insektami i nieprzyjemnymi skutkami pogryzień. Polecane zwłaszcza osobom wypoczywającym nad jeziorem i w lasach - to ich ulubione środowisko. RADA: przeglądajcie swoje ciało codziennie pod prysznicem, aby móc jak najszybciej podjąć działania w przypadku zauważenia kleszcza. Ten niechciany gość może nieźle pokrzyżować nam wakacyjne plany.

PLECAK/TOREBKA/NERKA - podejmij decyzje w czym będziesz ze sobą nosić najpotrzebniejsze rzeczy podczas zwiedzania czy wycieczek. Na temat tego, co skutecznie może nam zastąpić torebkę w lecie pisałam TUTAJ - zajrzyjcie! RADA: zamiast niemałej kanciastej torebki, która zachowuje swój kształt wybierzcie materiałowy plecak lub nerkę, które będą stanowić niezauważalną część bagażu.

WORECZKI I CHUSTECZKI - niezbędniki, o których często się zapomina, a mogą się przydać. Do wyjazdu biwakowego dorzućcie jeszcze worki na śmieci, żeby pozostawić łono natury, z którego będziemy korzystać, nienaruszonym.

ŻELAZKO TURYSTYCZNE I MATA DO PRASOWANIA - to punkt dla miłośników schludnego, nienagannego wyglądu. Nie bez przyczyny znajduje się na ostatnim miejscu listy - możemy się oczywiście bez niego obejść, wyjazd wakacyjny rządzi się swoimi prawami. RADA: jeśli nie chcecie jednak wyglądać jak "krowie z gardła" - wybierajcie materiały, które nie pomną się Wam bardzo w bagażu, a dodatkowo zamiast składać je standardowo - zrolujcie je! Nie dość, że będą mniej zmięte, to jeszcze zaoszczędzą nam mnóstwo miejsca w walizce. Tym upartym polecam zabranie żelazka, ale w postaci turystycznej, kompaktowej albo zdobycie informacji, czy będzie ono ogólnodostępne w miejscu noclegu.


Mam nadzieję, że choć trochę ułatwiłam Wam pakowanie walizki na wyjazd. Aby było Wam jeszcze łatwiej - macie możliwość wydrukowania sobie przygotowanej przeze mnie listy i pakowania się razem z nią odhaczając zrealizowane punkty! Aby móc pobrać i wydrukować grafikę, wystarczy kliknąć w poniższy link. 


Polecam również zabrać ją ze sobą na wyjazd, żeby łatwiej było spakować się podczas powrotu do domu - możemy wtedy być pewni, że wszystko, co ze sobą zabraliśmy przywieziemy z powrotem. Dajcie znać czy wybieracie się jeszcze w tym roku na jakiś wakacyjny wyjazd, a jeśli tak, to jakie rejony planujecie odwiedzić? Przyda Wam się moja lista?  A może jest coś, co pominęłam, a według Was jest równie niezbędne? Uzupełnijcie moją listę swoimi propozycjami w komentarzach!


   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz