niedziela, 4 stycznia 2015

KRAKOWSKA TRASA KONCERTOWA - STYCZEŃ 2015Przyszedł Nowy Rok, a z nim nowe perspektywy, nowe oczekiwania i nowe plany koncertowe! Twierdząc, że Kraków wprowadzi nas w ten rok wielkimi niezapomnianymi muzycznymi wydarzeniami bardzo podkolorowałabym sytuację. Jest marnie, na palcach jednej ręki można policzyć warte uwagi koncerty w styczniu. Mimo wszystko znalazłam kilka imprez, na które chętnie sama bym się wybrała!

Przypominam, że pod datami koncertów kryją się facebookowe wydarzenia, do których możecie dołączyć. Tam znajdziecie również więcej informacji na temat zespołu - ja przedstawiam ich tylko z własnego, czysto subiektywnego punktu widzenia podpartego moimi muzycznymi przekonaniami i doświadczeniem po zderzeniu się z ich twórczością. Co nie znaczy, że mijam się z prawdą, absolutnie nie! Myślę, że możecie mi ufać.

8 stycznia [czwartek] - 20:00 - NATALIA KWIATKOWSKA - CAFE SZAFE - 7 PLN


Znacie Cheap Tobacco? Miałam z nimi styczność w zeszłym roku wyszukując ich gdzieś na krakowskich stronach muzycznych i przepadłam. Świetna jakość! Na czele zespołu stoi piękna dziewczyna - Natalia Kwiatkowska. Widziałam jej występ w Lizard King przy okazji koncertów dyplomowych Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ze względu na to, że sama śpiewam, jestem wrażliwa na damskie wokale. Ten zapamiętałam i zrobił na mnie gigantyczne wrażenie. Czasem subtelna, a innym razem mocna i wyrazista barwa poparta świetną techniką. Słuchanie Natalii to czysta przyjemność - sprawcie ją sobie już w najbliższy czwartek. Naprawdę warto! Ja idę!

10 stycznia [sobota] - 20:00 - KRAKÓW STREET BAND - ROTUNDA CENTRUM KULTURY - 20 PLN


O tym składzie i ich debiutanckim krążku opowiadałam Wam jakiś czas temu we wpisie PŁYTY, KTÓRYCH NIE KUPIŁAM #1. Nachwaliłam chłopaków niemiłosiernie, ale nadal podtrzymuję każde moje słowo. Świetna energia bijąca ze sceny, bujające całe ciało słuchacza utwory, fantastyczna atmosfera na widowni - to wszystko macie zapewnione. Bardzo się cieszę, że taki zespół złożony pierwotnie z ulicznych grajków zyskuje z dnia na dzień rzesze fanów, wydaje płytę i ma możliwość koncertowania.

11 stycznia [niedziela] - CAŁY DZIEŃ - FINAŁ WOŚP - KONCERTY W CAŁYM MIEŚCIE

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dzień, w którym oprócz światełka do nieba w miastach podtrzymywana jest tradycja organizowania koncertów. Wstępny program pojawił się tutaj, ale proponuję zaglądać w te najbardziej znane miejsca, jak kluby studenckie czy kluby muzyczne i posłuchać młodych, jeszcze małoznanych zespołów, które potrafią dać naprawdę fajne koncerty. Kto wie, może odkryjecie coś, co będziecie mogli mi polecić? Szczególną uwagę zwracam na to, co przygotował dla nas w tym dniu Mezcal Music Club na krakowskim Kazimierzu - dwie sceny z różnymi gatunkami muzycznymi zapewniają świetną zabawę zarówno fanom mocnego, hardcorowego brzmienia, jak również zwolennikom takich kierunków muzyki jak indie, funk i alternatywa (ja!). Więcej info TUTAJ. Piersi na krakowskim rynku Wam nie zarekomenduję z wiadomych przyczyn. Ale na pewno w tym dniu Kraków będzie tętnił muzyką!

18 stycznia [niedziela] - 19:00 - KRZYSZTOF ZALEWSKI - FORTY KLEPARZ - 25 PLN


Krzysiek Zalewski to ostatnio polska gwiazda sceny muzycznej w najlepszym znaczeniu tych słów. Wydał 'Zelig', który świetnie się przyjął i zyskał same przychylne recenzje, współpracował z Moniką Brodką, Hey czy Kayah, czynnie udzielał się na ostatniej trasie Męskiego Grania, a dodatkowo wciąż koncertuje ze swoim solowym projektem. Miałam okazję widzieć go na zeszłorocznych Czyżynaliach, gdzie zaskoczeniom nie było końca. Jeśli w Waszej głowie nadal gdzieś siedzi wizerunek rockmana z długimi włosami z drugiej edycji Idola, to czym prędzej musicie ten obraz wymazać z pamięci. To dobry instrumentalista i świetny wokalista! A przy tym normalny, dość zabawny chłopak. Warto poświęcić mu chwilę lub dwie i udać się na jego granie.

20 stycznia [wtorek] - ŚWIETLIKI - PIĘKNY PIES - 30 PLN


Świetliki to już legenda. Każdy zapewne ma własne skojarzenia i doświadczenia z ich muzyką. Na pewno nie da się przejść wobec tych tekstów obojętnie, a gitarowe riffy wwiercają się mocno w skroń. Spójrzcie, jak zespół na swoim funpagu zaprasza nas na ten koncert. No i jak tutaj zrezygnować z takiego wydarzenia?

"Szanowni Państwo, zaniepokojeni Waszym zbyt dużym zainteresowaniem, apelujemy o ponowne przemyślenie pochopnej decyzji zakupienia biletu. 
Argumenty są następujące: 
1. Sala koncertowa pomieści najwyżej 200 osób. 
2. Bilety, jak słusznie Państwo zauważyli, są horrendalnie drogie. Czy nie lepiej wydać tych pieniędzy na chipsy i piwo? Albo jakieś fatałaszki?
3. Osoby niepalące będą w dyskomfortowej sytuacji. 
4. Osoby niepijące tym bardziej.
5. Świetlicki nie zamierza jeszcze tym razem umrzeć na scenie, więc osoby, które na to liczą, nie muszą przychodzić.
Prosimy więc o poważne zastanowienie się nad zakupieniem biletu na koncert, który odbędzie się w Pięknym Psie, w Krakowie, na ulicy Bożego Ciała 9, dnia 20 stycznia 2015 o godzinie 20.
A ci, którzy się uparli i jednak przyjdą, mogą spodziewać się kilku niespodzianek. Uszanowanie!"

23 stycznia [piątek] - MAKOWIECKI THE DUMPLINGS - ROTUNDA CENTRUM KULTURY - 30 PLN


Makowiecki, dzięki swojemu 'Moizmowi' powrócił na scenę niczym feniks z popiołów. Nagrał popowo-elektroniczny krążek, który pozwolił mu raz na zawsze zerwać z wizerunkiem wrażliwego chłopca śpiewającego piosenki o miłości. Jest energia, chwytliwe partie syntezatorów, chętnie zobaczyłabym go na scenie w nowej, świeżej odsłonie. Dodatkową kartą przetargową, żeby trafić w tym dniu do Rotundy są niewątpliwie Justyna i Kuba, tworzący The Dumplings. To niesamowite jak szybko udało im się zaanonsować całej Polsce, że istnieją. Gówniarze takie! Uwielbiam ich za to, że są tacy, jacy chcą być, od samego początku. Mają na siebie pomysł, mają plan, który wdrażają w życie i żadna wytwórnia ani sztab menagerów im w tym nie przeszkodzi. Talent, świetny gust muzyczny i ciężka praca zaowocowała rękami pełnymi roboty i ogromną ilością koncertów. Szapoba!

Jest jeszcze kilka koncertów, które są, wiem o nich, ale nie będę ich fałszywie umieszczać w zestawieniu, skoro sama bym się na nie nie wybrała. Nauczona doświadczeniem przypominam, że 22 stycznia na stadionie Wisły Kraków wystąpi Sabaton, ale kto miał zamiar udać się na to wydarzenie pewnie już dawno zaopatrzył się w bilet. Gdybym to pominęła, pewnie znów dostałabym po głowie, a tak ja mam czyste sumienie, a Wy nie macie argumentów, żeby się wykazać w komentarzach. Wilk pojedzony, owca w całości. Fanów tego typu grania zapraszam, ja się bynajmniej nie wybieram. 

Mało, nie? Pewnie, że mało. Pocieszam siebie samą i Was tym, że wiosna znów przywita nas masą rewelacyjnych wydarzeń w Krakowie i atrakcji nie zabraknie. Musimy więc cierpliwie przezimować korzystając z tego, co jest.

grafika - Patrycja Patrykiewicz


    

1 komentarz: